God progresjon etter sterke treningsuker – Bergen

God progresjon etter sterke treningsuker

Etter flere gode treningsuker og en innholdsrik samling i Trondheim fortsetter laget å ta viktige steg i oppkjøringen. Til tross for flere fravær og en tropp som ennå ikke er fulltallig, ser trenerteamet tydelig progresjon både i det kollektive spillet og relasjonene.

Vi har hatt noen fine treningsuker så langt og har kommet veldig godt i gang. Det er mange nye i troppen, så det er mye nytt for mange som skal på plass. Vi ser likevel veldig fin progresjon på det vi har jobbet med. Vi er heller ikke fulltallige ennå, og mangler fortsatt noen spillere tilbake i gruppen. Vårt stjerneskudd, Tormod Lund, er fortsatt på samling med 2008-landslaget og er ikke tilbake i full trening med laget før om en ukes tid. Det gjelder også våre unge og lovende faste hospitanter, Morten Muller og Trygve Sæter, som også er på samling med landslaget. I tillegg har Torger Edland vært småskadet og kun bidratt defensivt så langt. Vi ser dermed frem til å kunne trene med full tropp når den tid kommer.

Til tross for noen mangler er vi veldig godt fornøyde med progresjonen og utviklingen så langt i oppkjøringen. Vi har mange videomøter og jobber hardt hver dag for å utvikle forståelsen av det kollektive spillet vårt, samt få relasjonene og det grunnleggende til å sitte.

Trener Fredrik Tønne er godt fornøyd så langt i sesongoppkjøringen. Her på siste trening før treningskampen mot Kolstad. Foto: Bergen Håndball

Treningskamp mot Kolstad

Vi har nå hatt tre veldig fine dager i Trondheim. Her har vi gjennomført to håndballøkter, to styrkeøkter og spilt én kamp mot Kolstad. Vi var spente i inngangen til kampen, men sitter igjen med en god følelse og mange gode prestasjoner. Totalinntrykket er at vi er godt i rute og allerede har kommet langt på mange områder.

Etter en veldig god start på kampen, ikke minst i etablert forsvar, har vi en dårlig periode med for mange bom på gode muligheter inn mot pause. Det gjør at en jevnspilt første omgang ender med 17–14-ledelse til Kolstad. I andre omgang er vi bak 22–20 etter 40 minutter, men taper de siste 20 minuttene 15–9. Her gjør vi for mange tekniske feil, noe som gjør at Kolstad får kontret inn mange enkle mål. I det etablerte spillet, 6 mot 6, scorer begge lag 18 mål hver, men i kontringsspillet taper vi klart, mye på grunn av de tekniske feilene.

Totalt sett er vi likevel godt fornøyde med prestasjonen. Vi står godt i etablert forsvar, til tross for antall innslupne mål, og får testet flere nye sammensetninger. Vi spiller også tidvis godt i etablert angrep og spiller oss frem til mange gode muligheter. Vi må bare jobbe enda mer med relasjonene og luke bort flere feil (15 totalt, hvorav 11 kom i 2. omgang), så kan dette bli riktig bra. Kampen var en fin referanse og en god pekepinn på hvor vi ligger an, samtidig som den ga oss svært god matching.

Målscorere: Eirik Riis Follesø (8), Christopher Gyve (6), Marcus Carlsson (5), Emil Johnsen (4), Karl Edvard Wallevik (2), Jesper Dolva (2), Øystein Mostad (2) og Teodor Retvik (1).

Flere treningskamper står for tur

Nå reiser vi vestover til Bergen igjen for felles styrke på lørdag og ny treningskamp allerede førstkommende søndag mot Sandnes (kl. 11.00 i Åsane Arena). Det blir veldig gøy å få testet oss i en ny kamp. Her håper vi å være enda mer stabile gjennom 60 minutter, samtidig som vi ser videre progresjon på de tingene vi har jobbet med.

Videre i oppkjøringen skal vi trene godt og målrettet på spillet vårt, grunnprinsippene våre og ikke minst relasjonene. Da håper vi også etter hvert å ha alle tilbake i trening igjen. Vi reiser til Nærbø for ytterligere to treningskamper, og skal også spille NM før seriestarten borte mot Runar lørdag 29. august.

Vi gleder oss veldig til sesongen!